Okazuje się, że dobrze nam znana Pienia (największa „rzeka” płynącą przez Gozdnicę) to wcale nie jest Pienia, tylko Młyniczna. Niektórzy mówią o niej „Czernica” i to nawet w dokumentach urzędowych. Jak to w końcu jest? Pytamy o to gozdniczanina, kartografa i regionalistę Mirosława Marciniaka.
Wody powierzchniowe na terenie Gozdnicy reprezentują liczne strugi wodne będące dopływem rzeki Bóbr. Ich nazwy i położenie nie są jednak tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Prześledźmy zatem historyczne źródła kartograficzne aby lepiej je poznać. Najstarsza mapa śląska z 1561 r. wymienia i lokalizuje rzekę Czerna będącą lewym dopływem Bobru. Kolejna mapa topograficzna z 1635 r. precyzuje okoliczne wody powierzchniowe. Od zachodu i północy Gozdnicę opływa struga Czernica będąca lewym dopływem rzeki Czerna Mała, która z kolei jest lewym dopływem rzeki Czerna Wielka, która ostatecznie jest lewym dopływem rzeki Bóbr.
Obecne nazwy wód powierzchniowych na ternie miasta Gozdnica ustanowione zostały zarządzeniem nr 115 prezesa RM z dn. 1.06.1951r. „w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw rzecznych Śląskiej części dorzecza Odry i Łaby”. Obowiązujące do dziś zarządzenie zastąpiło historyczne niemieckie nazwy nowymi polskimi: Czernica (Tschirne+Schwarzer z niem. czarny), Łopatnik (Eichstriem z niem. dębowy strumień), Młyniczna (Mühl z niem. młyn), Łużek (Hungerlauschken z niem. głodne moczary), Pienia (Wester z niem. zachodnia). Jednocześnie zarządzenie pominęło gozdnickie strugi: Qumalischer, Rohl, Schmiersel, Floss, które do dziś nie posiadają swojej polskiej nazwy. Przebieg strug najlepiej obrazują niemieckie mapy topograficzne z XIX i XX w (messtischblatt).
Tak więc dawna Floss Graben (z niem. spławna), płynąca równolegle do ul. Górnej (dawniej Floss Strasse czyli ul. Nad Strugą) nie posiada dziś nazwy! Natomiast struga Młyniczna wypływa równoleżnikowo ze źródła na kopalni, przepływa obok nieistniejącego już zakładu GI, a następnie kanałami z pocz. XX w. przepływa pod ziemią równolegle do ul. Kolejowej i uchodzi do Stawu Młyńskiego gdzie zmienia kierunek na północ, aby na wysokości wsi Borowe wpłynąć do strugi Czernica. Pienia zwana dawniej West Graben - czyli struga zachodnia opływa Gozdnicę właśnie od zachodu przecinając ul. Żagańską na wysokości skrzyżowania z ul. Iłowiańską, a następnie uchodzi do strugi Młynicznej.